Asociace péče o seniory

Asociace péče o seniory podporuje národní potravinovou sbírku

Přispět je možné nákupen on-line až do 22. listopadu

Asociace péče o seniory podporuje národní potravinovou sbírku  |

V sobotu 12. listopadu 2022 se v celé ČR konala sbírka potravin formou nákupů ve vybraných obchodech. Neziskové organizace jídlo, drogerii a další pomoc, které lidé nakoupí a věnují do sbírky,  rozdělí v regionech potřebným.Cílovou skupinou sbírky by měli být rodiče samoživitelé a osaměle žijící senioři.

Asociace péče o seniory byla oslovena, aby se vyjádřila, jak může sbírka pomoci seniorům.

Kristýna Hypšová, viceprezidentka APEOS, poskytla rozhovor CNN Prima news v živém zpravodajském vysílání. Zástupkyně Asociace péče o seniory uvedla, že senioři, kteří jsou členy APEOS, podle aktuálních zjištění nouzí netrpí. Naopak sami do sbírky přispívají jiným. 

Členové Asociace jsou sdruženi ve spolcích, které jim umožňují zvládnout náklady na bydlení i péči. Ti, kteří žijí v domácnostech mají pak rodinu nebo jiné pečující, co jim zajišťují potraviny a další potřebné věci.

Současná krize dopadá především na osaměle žijící seniory žíjící v bytech, jejichž energetické náklady jsou vysoké. Právě takovým lidem by měla pomoci sbírka potravin.

Přispívat je možné nákupem on-line až do 22. listopadu. Vybrané věci putují do potravinových bank v jednotlivých regionech, odkud je potřebným rozdělují místní neziskové organizace, kde se mohou potřební příjemci přihlásit.

Odkaz na rozhovor: reportáž Hospodaření seniorů.  Přepis otázek a odpovědí se nachází níže.

 

12. listopadu 2022 Zprávy na CCN Prima News v 10:00, reportáž Hospodaření seniorů

Moderátor:  Paní Hypšová, jakým skupinám seniorů pomáhá potravinová sbírka?

KH: Já bych řekla, že nejdůležitější je pro seniory, kteří žijí osamoceně. Jsou to například lidé, kteří přišli o svého životního partnera a mají teď zvýšené náklady každý měsíc. A pro ty, kteří zůstali úplně bez podpory pečujících osob, jako jsou členové rodiny nebo asistenti sociální péče, nebo nejsou sdruženi v nějakých spolcích, jako jsou třeba členové Asociace péče o seniory. My sdružujeme spolky seniorů, kteří se sdružili právě proto, aby zvládali své pravidelné náklady - na péči, bydlení, atd. Lidé, kteří takovou podporu nemají, tak to jsou právě ti, kterým by taková sbírka mohla pomoct a kteří tuto podporu naléhavě potřebují. Nejde jenom o tu materiální pomoc v podobě potravin, ale i o to, že ti lidé jsou izolovaní, ve světě, který se neustále zrychluje a kterému třeba úplně nerozumí s ohledem na vzrůstající cenu energií, na to jak vybrat správného dodavatele energií a všechny ty věci, které sjou pro ně v tuto chvíli složité na pochopení, tak když nemají podporu těch mladších, kteří by se o ně starali, tak se mohou dostat do velikých problémů nejen finančních ale i psychických a podobně.

Moderátor: Co by měli senioři udělat pro to, aby i oni měli nárok na potraviny ze sbírky

KH: Senioři by měli kontaktovat nějakou neziskovou organizaci, která v jejich regionu tu pomoc rozděluje. Já ksem dělala rychlý průzkum mezi našimi členskými organizacemi, abych zjistila, jestli mají o tu sbírku zájem, nebo jestli o ní vědí a překvapilo mě, že sbírku znají, protože do ní sami přispívají. Našimi členy jsou ti senioři, kteří tím, že se sdružili, tak nemají nedostatek a mohou pomáhat ostatním, ale to je opravdu menšina seniorů, kteří jsou samostatní a soběstační. Takže, když mi říkali, že vědí o někom, kdo žije mimo jejich spolek a chtěli by pomoc využít pro něj, tak jsem jim doporučovala, aby kontaktovali oblastní Charitu nebo pobočku Člověka v tísni, případně další neziskové organizace, jako je například Diakonie, která tu pomoc rozděluje, a aby se u ní přihlásili jako potřební.