Asociace péče o seniory

Desatero pro pečující

Aneb nejdřív nasaďte masku sobě

Je to nejdůležitější pravidlo, které jsem se naučila jako stevardka, když mi bylo 20 let. Slýcháme to pokaždé, když se dostaneme na palubu letadla. V případě poklesu tlaku v kabině, se nad vaší hlavou objeví kyslíkové masky. Za masku je potřeba trhnout, aby se spustil vyvíjěč kyslíku, to nejdůležitější ale je: nasaďte masku nejdříve sobě, než začnete pomáhat ostatním.

1.       Myslete na sebe- Jezte dobře

Co pomáhá: skutečné jídlo, u kterého si můžete povídat s někým dalším, v sedě, pořádně rozžvýkaná sousta, co nejvíce bio zeleniny, ovoce a bylinek vypěstovaných na slunci

2.       Myslete na sebe- Pijte

Čistá- dobrá voda odplavuje toxiny z těla i ty, které vznikají stresem. Alespoň jednou denně vypít soustředěně sklenici čisté vody, vychutnat si její chuť, teplotu, osvěžující sílu pomáhá každému a zvlášť tomu, kdo se rozdává.  Pokud máte přístup k místnímu zdroji pramenité vody, neváhejte a využijte ho!

3.       Myslete na sebe- poslouchejte se

Co pomáhá: navštěvovat svůj vnitřní svět, neztratit s ním kontakt orientací jen ven- na povinnosti, na druhé. Pomáhá spojit se s dechem najít malý každodenní rituál, kdy se zastavíte třeba jen na pár minut. Učinná psychohygiena je například pravidelná meditace "vděčnosti" nebo "přátelství k sobě". Na youtube najdete vedené meditace pro poslech do sluchátek o různé délce a časem získáte praxi, že ani nebudete potřebovat vedení.

4.       Myslete na sebe- choďte ven

Člověk potřebuje slunce a vzduch a pohyb. Dokud se hýbete na čerstvém vzduchu, dáváte tělu signál- ještě s tebou počítám, potřebuju tě. Jestliže nemůžete ven, protáhněte se alespoň u otevřeného okna, jak vám to podmínky dovolí.

5.       Myslete na sebe-hlídejte si své opory

Opěrný systém páteře při správném používání předchází bolestem zad. Najděte si návyk, kdy se srovnáte (např. podle rohu stěny v ose zátylek-hrudník- pánev).  Správný postoj šetří svaly. Co jsou vaše praktické a psychické opory. Drobnosti, které vám pomáhají mít co největší míru kontroly nad svým životem.

6.       Myslete na sebe- neplýtvejte energií na toxické vztahy

Kdo jsou skuteční přátelé ? Pomáhají vám zvládat váš úkol, třeba tím, že vás rozveselí? Zeptají se na to, jak se máte a nabídnou pomoc?

7.       Myslete na sebe- posilujte pozitivní emoce

Každý den se něčemu zasmát. Nejlépe i s vaším pečovaným. Když to nejde aspoň se usmát, třeba jen očima. Znáte liščí smích podle MUDr. Nešpora? Zadíváte se na sebe do zrcadla (nebo jeden na druhého) a zvednete co nejvíce nadočnicové oblouky. Koutky úst se vám automaticky vytáhnou nahoru a výsledkem je výraz, kterému není možné se nezasmát. 

8.       Myslete na sebe- udělete si prostor

Věci, které už nepotřebujete a hromadí se ve vás i kolem vás odčerpávají energii, zahlcují vás a působí pocit bezmoci a těžosti. Myslete na pravidelné vyprazdňování, zkuste se ho zavést, pokud je to jen možné, choďte pravidelně na velkou. V prostoru, kde pečujete, je nutné udržovat pořádek, pomáhají tzv. DROP zóny, otevřené koše, kam můžete odjazovat různé věci (špinavé prádlo, použitý spotřební materiál). Tyto koše je třeba pravidelně vyprazdňovat, aby se vám i pečovanému v místnosti dobře žilo. 

9.       Myslete na sebe- nezapoměňte, kdo jste

Jaké je vaše místo ve světě? Čím vším jste kromě pečujícího? Co vás definuje? Věnujete se ještě něčemu, co vás baví. Zůstat člověkem je asi největší výzva pro primární pečující, kteří se starají o druhého člověka 24/7. 

10.   Myslete na sebe- co ještě může pomoci

Cvičení fyzická kondice podporuje imunitní systém a vaše vnitřní přesvědčení že to zvládnete. Stačí pár minut denně. Cokoliv vám pomáhá a dokážete to zařadit do vašeho dne. Trvejte na tom. Vaše lepší kondice a životní pocit se promítne i do kvality péče. Tím, že se staráte o sebe, nešidíte pečovaného naopak.

 

A ještě jedno pravidlo na závěr. Dlouhodobá péče musí být sdílená, aby nešla na úkor pečujícího. Sdílejte péči a neztratíte tak vlastní život.

O sdílené péči píšeme zde.

Kristýna Hypšová, prezidentka APEOS listopad, 2024

Desatero pro pečující |

 


Jak se dožít ve zdraví vysokého věku

Postřehy z debaty pro Seniory na palubě

Sdílení péče jako udržitelný koncept do budoucnosti

Výstupy z konference v Pardubicích 2024

Desatero pro pečující

Aneb nejdřív nasaďte masku sobě

Postarat se o rodiče, ano...ale

Není radno být na péči o seniora sám

Propuštění z nemocnice

Jak by vám měl pomoci sociální pracovník

Jak se dožít ve zdraví stovky

aneb teorie modrých zón

Chystáte se o někoho pečovat? Hodí se znát pár zákonů

Neztratit v péči vlastní život předpokládá, že znáte svůj vlastní status jako pečující

Co jsou odlehčovací služby a kdy je využít

Sdílet péči je způsob jak předejít vyhoření

Oba rodiče už nejsou schopní se o sebe postarat

Stupeň závislosti na péči 2-4

Maminka dostává demenci / Alzheimera

Stupeň závislosti na péči 2-4

Maminka má úraz a končí v LDN

Stupeň závislosti IV

V jakém případě zvolit hospic?

A jak vybrat ten správný

Kdo může disponovat s příspěvkem na péči

Jak je to s výplatou příspěvku v případě hospitalizace seniora

Kdy je dobré zažádat o příspěvek na péči

Proč se někdy hodí mít zažádáno, i když si myslíte, že to nepotřebujete

Poslední chvíle

Co je nakonec to nejdůležitější?

Příspěvek na péči

proč je důležité si ho vyřídit včas a jak to udělat

Na začátku a na konci je to stejné

Proč jsou lidé 90+ jako miminka a zaslouží si stejnou lásku a péči

Pomoc pro seniory

Jak pomoci tatínkovi, který si myslí, že i v osmdesáti zvládne všechno sám

Když odejde celoživotní partner

Jak zvládnout situaci, kdy jsem najednou na všechno sám