Druhá vlna Pandemie: Prohlášení APEOS k současné situaci
Výzva: Buďme stejně úspěšní jako na jaře, je to na každém z nás

Pardubice, 22.10. 2020
Od března do května letošního roku jsme jako Asociace péče o seniory sledovali v rámci první vlny pandemie viru SARS Cov- 2 také vlnu solidarity a pozornosti, která se zvedla vůči seniorům, ať už žijí doma, v komunitních domech nebo sociálních službách. V naší Asociaci bychom bez pomoci firem, nadací a dobrovolníků určitě nezvládli projít první fází pandemie bez pozitivního případu nebo dokonce úmrtí. Což se naštěstí povedlo a jsme za to velmi vděční.
Věříme, že je dobré, si připomenout, co nás všechny na jaře zachránilo od kolapsu zdravotnictví a ušetřilo spousty životů:
- 3 R (mytí rukou, roušky, respirátory)
- Omezení kontaktů, fyzicky se vídám jen se svou rodinou a s těmi, o které pečuji
- Respirátory v místech, kde se dá očekávat zvýšené riziko (rouška nechrání mě ale druhé)
Nyní na konci října, v době, kdy se chystáme na prudký náraz počtu hospitalizovaných lidí, můžeme každý udělat důležitou věc, která stejně jako na jaře pomůže nám všem celou situaci zvládnout:
NENAKAZIT SE
- Tedy vědomě omezit všechny kontakty a snížit je na předem stanovený počet za týden.
- Neposílat děti do školky (pokud to jde) a vyhýbat se dětmi hřištím, kde není možné udržovat rozestupy
- Omezit osobní kontakt se seniory, ale o to více jim volat.
Věříme, že když si na pár týdnů všichni naordinují osobní lock down, pomůže to zachránit nás všechny. V naší Asociaci tímto způsobem přečkala zatím bez jediného případu nákazy víc než polovina našich členů. Zásadní bylo omezení kontaktů asistentů mimo vlastní rodinu, zákaz návštěv ve spolcích seniorů, důsledné používání ochranných prostředků. Tam, kde se to uhlídat nepodařilo, byly ztráty veliké a traumatizující pro seniory, kteří přežili, i asistenty, co se o ně starají.
Každý z nás může pomoci tím, jak se v následujících dnech a týdnech bude chovat.
Děkujeme Vám
Lukáš Stehno, prezident
Kristýna Hypšová, viceprezidentka