Pomoc pro seniory
Jak pomoci tatínkovi, který si myslí, že i v osmdesáti zvládne všechno sám
Na sklonku života bývá pro některé lidi těžké připustit si, že potřebují pomoc. Zvlášť, když byli celí život soběstační, vybudovali kariéru, vychovali děti, nashromáždili majetek. Přijmout pomoc je pro některé známkou slabosti, kterou si nechtějí připustit.
Prvním krokem, jak podpořit své rodiče nebo prarodiče je věnovat jim čas. Vaši blízcí ocení popovídání a návštevu víc, než kdybyste jim uklidili nebo umyli okna. Na to, abyste pro ně zajistili další potřebné, si můžete zajistit pomoc zvenčí, která vás může zastoupit v praktických věcech důležitých pro chod domácnosti. Financovat ji můžete z příspěvku na péči, což je dnes běžná věc a stát tak oceňuje lidi, kteří se i ve vysokém věku dokáží o sebe postarat doma a nemusí využívat pobytová zařízení, která vyjdou veřejný rozpočet mnohem dráž.
Argumentovat můžete i tím, že pokud se například babička stará o svého partnera, je to odměna za to, že pracuje v domácnosti- vaří, pere, uklízí, nakupuje a shání manželovi léky a zařizuje lékaře. Dědeček by pak mohl uznat, že jeho paní si odměnu tvrdě odpracuje a svolit k sepsání žádosti o příspěvek na péči o svou osobu.
Co je příspěvěk na péči?

Chystáte se o někoho pečovat? Hodí se znát pár zákonů
Co jsou odlehčovací služby a kdy je využít
Sociální šetření k přiznání příspěvku na péči
Oba rodiče už nejsou schopní se o sebe postarat
Maminka dostává demenci / Alzheimera
V jakém případě zvolit hospic?
Kdo může disponovat s příspěvkem na péči
Kdy je dobré zažádat o příspěvek na péči
Na začátku a na konci je to stejné
Když odejde celoživotní partner