Asociace péče o seniory

Poslední chvíle

Co je nakonec to nejdůležitější?

-Blízkost a dostupnost

Přítomnost pečujícího u umírajícího může navodit pocit uklidnění. Mít vedle sebe někoho, kdo bude naslouchat, kdo bude mlčet, umožní utřídit si myšlenky.

Bezpečné prostředí

Ticho znamená prostor pro utřídění myšlenek. Hudba a vůně, kterou má umírající rád, možná připomene život, který žil. Tlumené světlo. Být v teple, v suchu, netrpět žízní, bolestí…
Dříve vyslovené přání. Důležité je nepodlehnout pokušení rozhodovat za umírajícího. Právo na sebeurčení každého člověka nekončí tím, že už nemůže mluvit nebo není kvůli svému stavu schopen o sobě rozhodovat. Proto je zde právní institut Dříve vyslovené přání.

Důstojnost

Právo na sebeurčení a důstojné zacházení, které by nemělo skončit ani smrtí. Člověk není - našeho pohledu při vědomí, všechno ale slyší – sluch je smysl, který odchází jako poslední. Slova proto směřujeme k umírajícímu.

Otevřenost

Nic, o čem chce umírající mluvit, by nemělo být tabu. Odpovědi na otázky by měly být pravdivé, bez odbíhání od nepříjemných témat. Pečující má právo neznat odpovědi na otázky, má právo říci „nevím“.
Podpora. Není jednoduché projít umíráním sám. Člověk potřebuje podporu jiných lidí, nejen blízkých, nýbrž i profesionálních pečujících. Ti pomáhají nejen umírajícímu, nýbrž i pečujícím osobám.

Respekt

Je třeba mít úctu k osobnímu nastavení člověka. Tempo udává umírající, říká si o to, co potřebuje, někdy i beze slov. Citlivost a přijímající přístup mírní obavu umírajícího ze ztráty nezávislosti a zachovává jeho důstojnost.

Strach

Také pochybností, zlost, bezmoc nebo ztráta půdy pod nohama patří k umírání. Pro pečujícího může být odbřemeňující přiznat si vlastní hranice, projevit emoce a říci si o pomoc.

Uspokojování potřeb

Jedná se o potřeby fyzické (snížení fyzického utrpení – bolest, dušnost...), sociálně-psychologické (uznání, sociální kontakt...) a spirituální (duchovní a existenciální otázky, víra, naděje a láska).

Uspořádání vztahů

Před smrtí na povrch vyplouvají zapomenuté, nevyřešené křivdy, které mnohdy dlouhá léta stály mezi umírajícím a blízkými osobami. Kdy, když ne teď završit vztahy s druhými lidmi. Pečující je zprostředkovatelem setkání v závěru života.

Završení života

Poděkování („Děkuji.“), odpuštění („Prosím, odpusť mi. – Odpouštím ti.“), vyznání („Mám tě rád, nezapomenu.“), propuštění umírajícího („Zvládnu to, můžeš odejít.“) a rozloučení („Sbohem.“).

 

Poslední chvíle |

 


Chystáte se o někoho pečovat? Hodí se znát pár zákonů

Neztratit v péči vlastní život předpokládá, že znáte svůj vlastní status jako pečující

Co jsou odlehčovací služby a kdy je využít

Sdílet péči je způsob jak předejít vyhoření

Oba rodiče už nejsou schopní se o sebe postarat

Stupeň závislosti na péči 2-4

Maminka dostává demenci / Alzheimera

Stupeň závislosti na péči 2-4

Maminka má úraz a končí v LDN

Stupeň závislosti IV

V jakém případě zvolit hospic?

A jak vybrat ten správný

Kdo může disponovat s příspěvkem na péči

Jak je to s výplatou příspěvku v případě hospitalizace seniora

Kdy je dobré zažádat o příspěvek na péči

Proč se někdy hodí mít zažádáno, i když si myslíte, že to nepotřebujete

Poslední chvíle

Co je nakonec to nejdůležitější?

Příspěvek na péči

proč je důležité si ho vyřídit včas a jak to udělat

Na začátku a na konci je to stejné

Proč jsou lidé 90+ jako miminka a zaslouží si stejnou lásku a péči

Pomoc pro seniory

Jak pomoci tatínkovi, který si myslí, že i v osmdesáti zvládne všechno sám

Když odejde celoživotní partner

Jak zvládnout situaci, kdy jsem najednou na všechno sám